Drukuj

Jak powinna wyglądać prawidłowo sporządzona faktura VAT końcowa ?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z dn. 14.01.2005 r. Nr 8 póz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.01.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w pkt 4 nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług remontowo-budowlanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego. W zakresie swojej działalności Pana Firma realizuje umowy na roboty remontowo-budowlane, w ramach których wykonywany jest montaż pieców i grzejników zakupionych od hurtownika bądź producenta.Zgodnie z Pana oświadczeniem, przedmiotowe usługi remontowo-budowlane realizowane są na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej z inwestorem (firmą zagraniczną). Na poczet ustalonych w kosztorysie wstępnych prac wpłynęły na konto Firmy zaliczki, do których wystawione zostały faktury zaliczkowe, uwzględniające proporcjonalnie wydatki opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 22% (towary handlowe) i 7% (pozostałe usługi).Zwrócił się Pan do tut. Organu podatkowego z zapytaniem, jak powinna wyglądać prawidłowo sporządzona faktura końcowa - powinna obejmować całość czy tylko pozostałą część usługi?Pana zdaniem, faktura końcowa powinna obejmować całość robót wyszczególnionych w kosztorysie z adnotacją o wystawionych fakturach zaliczkowych i wysokości odprowadzonego podatku należnego.Stosownie do art. 19 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w sprawie podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, póz. 535) jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Zasady wystawiania faktur dokumentujących pobranie przed wykonaniem usługi części lub całości należności uregulowane są w § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawienia faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. W przypadku, gdy faktura na zaliczkę nie obejmuje całej ceny brutto, to stosownie do § 17 ust. 4 cyt. rozporządzenia sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi wystawia fakturę, na zasadach określonych w § 12 i § 14-16 tego rozporządzenia, a więc wskazując m.in. przedmiot sprzedaży, z tym że sumę wartości towarów pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie części należności. W takiej fakturze należy również wskazać numery faktur dokumentujących pobranie zaliczek.W oparciu o powyższe unormowania zauważa się jak niżej:Po zakończeniu robót budowlanych istnieje obowiązek wystawienia faktury VAT, w której powołuje się numery faktur zaliczkowych i odpowiednio pomniejsza się kwotę dotyczącą wartości wykonanych robót o kwoty pobranych zaliczek, natomiast kwotę podatku - o podatek wykazany w fakturach zaliczkowych. Powyższa interpretacja: dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją mocz chwilą zmiany przepisów jej dotyczących; nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcyorgany podatkowe i organy kontroli skarbowej. w dacie wydania przedmiotowego postanowienia, w stosunku do Firmy nie toczyłosię postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.

Podobne interpretacje: