Drukuj

Czy w przypadku sprzedaży (faktura jest wystawiona w walucie obcej) i płatności gotówkowej w dewizach mam obowiązek rozliczać różnice kursowe, jeśli zapłata od kontrahenta zagranicznego następuje w dniu wystawienia faktury ?

P O S T A N O W I E N I E Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12-12-2005 r. stwierdza, że przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłoszonego przez NBP, a różnice kursowe nie powstają, w przypadku gdy zapłata następuje w dniu wystawienia faktury.

U Z A S A D N I E N I E Pismem z dnia 12-12-2005 r. (data wpływu 20-12-2005 r.), uzupełnionym dnia 05-01-2006, zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny: Prowadząc działalność gospodarczą zdarza się, że dokonuje Pan sprzedaży dla kontrahenta zagranicznego i przyjmuje zapłatę gotówką (dewizami). Faktury dokumentujące sprzedaż wystawiane są w walucie obcej. Rozliczając faktury stosuje Pan zasadę rozliczenia ich wg średniego kursu NBP na dzień wystawienia faktury. Zapłata od kontrahenta zagranicznego następuje w dniu wystawienia faktury.Sformułował Pan też następujące pytanie: czy w przypadku sprzedaży (faktura jest wystawiona w walucie obcej) i płatności gotówkowej w dewizach mam obowiązek rozliczać różnice kursowe, jeśli zapłata od kontrahenta zagranicznego następuje w dniu wystawienia faktury ? Sformułował Pan też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż: biorąc pod uwagę art. 14 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uważam, że należy zaksięgować fakturę do przychodów wg średniego kursu NBP i nie należy dokonywać rozliczenia różnic kursowych.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Zgodnie z art. 14 ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz zastosowania kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.Z cytowanego wyżej przepisu jednoznacznie wynika, że jeżeli podatnik uzyskuje przychody w walutach obcych, przelicza się je na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodów ogłoszonych przez NBP, a różnice kursowe powstają tylko w sytuacji, gdy transakcje dokonywane są za pośrednictwem banków, a między dniem ich zarachowania, a dniem otrzymania zapłaty występują różne kursy walut.Ponadto należy mieć na uwadze, iż powołany wyżej przepis, jak również inne przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie upoważniają podatnika do rozliczania różnic kursowych od gotówkowych transakcji w walutach obcych dokonywanych z pominięciem banku. Zatem w sytuacji, gdy uzyskuje Pan przychody w walutach obcych, a zapłata następuje w dniu wystawienia faktury, różnice kursowe nie powstają. Natomiast przychody udokumentowane fakturą VAT, wystawioną w walucie obcej przelicza się na złote, według kursu średniego ogłoszonego przez NBP z dnia uzyskania przychodu.Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza, iż stanowisko podatnika zawarte we wniosku z dnia 12-12-2005 r. jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli właściwych dla wnioskodawcy - art. 14b § 2 w/w ustawy.Informacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.Stronie przysługuje zażalenie do organu odwoławczego Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku ul. Świętojańska 13, w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie ( art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej ).

Podobne interpretacje:

    Tematy poruszane w interpretacji: